Büyük Yıkımın Öncesinde

Pandemic (2016)

Bir hayalet dolanıyor dünyayı, geçtiği yerlerde ölüler, hastalar ve sessizliğe gömülmüş yasaklı kentler bırakarak.
Hem de ne hayalet… Günlerdir karantinaya alınan kentler, sokağa çıkma yasakları damga vuruyor
yaşantımıza.

Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan virüsün kaynağının neresi olduğu konusunda pek çok komplo teorisi mevcut. (Bu konuda Çinli yetkililer ABD tarafından getirildiğine inanıyor.)

Önümüzdeki yıllarda pek çok sanat dalının karantina günlerine ilişkin sanatsal ürünlerini göreceğiz. Tıpkı Hollywood yapımı pandemi konulu ürünlerinin daha önce dolaşıma sunuluşu gibi.
Bu filmlerden biri olan 2016 yapımı Pandemic’in konusu da bizleri böyle bir geleceğe hazırlama ve aşı sektörüne ısındırma çabası gibi duruyor.

Senaryoya şöyle bir göz attığımızda, yakın bir gelecekte dünyanın, ölümcül bir virüsün pençesine düşeceği, insanların yarısından fazlasının salgından etkileneceği varsayılmakta.

Hayatta kalan az sayıdaki kişiden biri olan Doktor Lauren (Rachel Nichols), Los Angeles’a gelerek insanları kurtarabilmek amacıyla aşı çalışmalarına başlar.
Filmin kurgusuyla günümüzde yaşananlarla birebir kesişen bir içeriğe sahip olduğunu görebiliyoruz.

İLAÇ ŞİRKETLERİ ROL KAPIYOR

Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump 02.03.2020 tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Bugün büyük ilaç şirketleri ile Beyaz Saray’da aşı ve tedavi ile ilgili bir toplantı düzenleyeceğim. İlerleme kaydediliyor.”diyerek asıl maksadını ağzından kaçırıveriyor.

Yapılan bu talihsiz açıklama küresel salgının, kapitalist sermaye tarafından nasıl bir avantaja dönüştürülme gayreti içinde olduğunun yetkili ağızdan itirafı gibidir.

Dünya ölçeğinde önlenemez bir şekilde hızla yayılan Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısının artmasıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un “pandemi” olarak kabul edildiğini açıkladı.

Evet, dünyayı bir hayalet dolanıyor, bu hayaletin şu anda yol açacağı yıkımlar kestirilemiyor olabilir. Yalnızca önceki deneyimlerimizden kestirebileceğimiz bir şey var, bu da çok uluslu ilaç şirketlerinin ve bazı ülkelerin bu krizden ceplerini doldurarak çıkacağı gerçeği…

“Büyük Yıkımın Öncesinde” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s