Karantina Günlerinde Decameron – Giovanni Boccaccio

Dünya edebiyatında ilk hikâye yazarı olarak kabul edilen “Boccaccio”nun, 1348-1351 yılları arasındaki kaleme aldığı ‘Decameron’ veba günlerinde, karantina altındayken zaman geçirmek amacıyla bir şatoda anlatılan yüz öyküden oluşmakta.

Veba salgınından kaçarak bir araya gelen yedi genç kadınla üç genç erkek, karantina günlerinde hoşça vakit geçirip sıkıntılarından bir nebze olsun uzaklaşabilmek için bir anlatı oyunu oynamaya karar verirler. Konakladıkları şatoda her gün (cumartesi ile pazar dışında) öğleden sonra, her biri bir öykü anlatarak eğlenmenin yolunu bulurlar.


Hikâyenin hangi içerikte anlatılacağına o günkü seçilmiş yönetici (kral ya da kraliçe) tayin eder. Birinci ve dokuzuncu günde kişi seçimi yapılmaz herkes istediği hikâyeyi gönlünce anlatma şansını yakalar.

Hikâye anlatma etkinliğinin sonunda on günde toplamda yüz hikâye anlatılmış olur. Hikâyelerde insana ait ne varsa bütün detaylarıyla okurlara halkın anlayabileceği bir dille sunulur. Anlatımların sonunda topluca yemek yenilir, şarkılar eşliğinde ortamın sıkıcı atmosferini dağıtmak için dans edilirdi.

Decameron 14. yüzyıl Batı hayat tarzını, düşünce sistematiğini ortaya koyan tarihi bir belge olması açısından da önemli bir kitaptır.

İçinden geçtiğimiz şu sıkıntılı günlerde Coronavirüs nedeniyle insanlar dört duvar arasına sıkışmış durumda.14. yüzyıl İtalya’sında yaşanan gerçekler günümüzde karantina koşulları için de geçerli.

Var mısınız, sanal ortamın avantajlarından yararlanarak on gün boyunca yazdığımız hikâyeleri paylaşalım.

Aynı Decameron hikâyelerinde olduğu gibi yedi kadın üç erkek olarak anlatımlara başlayalım.

Giovanni Boccaccio’ya enternasyonal bir selam çakalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s