Mülteci ve Kadın

Rodos’un taş sokaklarında, begonvil kokuları arasında, bir temmuz günü rastladım ona. Gözleri dalgalı ve uzaklarda, elini uzatmıştı önünden gelip geçen sağır, kör kalabalığa.

Modern dünyanın kentlerinden tatil için gelenler “Old Town” sokaklarını neşeyle adımlarken önlerine uzanan elin yardım çığlığını fark etmiyor bile.

Avuç açmak, dilenmek Doğu geleneğinde; artık çaresizim, sizlerin yardımına ihtiyacım var, gönlünüzden ne koparsa ona razıyım, anlamında bir hareket. Yani sizin göstereceğiniz rızaya o boşluğa uzanan el, dünden razı ve duacı.

Kadının gözlerindeki kederle yüzündeki hüzün, onun acılar içindeki hayata dair, ilkel bir çağdan kopup gelmiş tanıklığının taşlara yansıması.

Kimdi, nereden gelmişti tarihin bütün ihtişamıyla yapılara yansıdığı, insanlara, kuşlara, kedilere mutluluk olarak yerleştiği yere.

Önünden akıp giden kalabalıktan bazıları birkaç fotoğraf karesi çekip hemen uzaklaşıyor kendi duyarsızlıklarının yarattığı gerçeklikten.

Muhtemelen şişme bir botla bizim kıyılardan(Ege’den)insan kaçakçılarına yüklüce ödenen bir parayla ulaşmış Rodos’a.

Sahil güvenlik botlarının devriye gezdiği soğuk sularda, gecenin karanlığından yararlanarak ölüm korkusuyla balık istifi varmışlar Rodos’a.

Adı belki Ayşe, belki Fatma, Ortadoğu’nun yanmış yıkılmış kentlerinden her şeyi göze alarak yeni bir yaşam için gelmişler buralara.

Hayat ona şimdilik yeni bir yaşam olarak elini uzattığı yabanıl bir açlık sunmuş. Her gün tarihin tanıklığında ellerini uzatıyor hiç çekinmeden vicdanlarımıza ve umarsızlığımıza.

Önünden gelip geçiyoruz, görmüyoruz, duymuyoruz. Yanmış yıkılmış kentlerde yaşanılan vahşetteki ateş payımızı almak istemiyoruz.

O el orada uzanırken öylece mutlu muyuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s