Ayrı Düşeriz

Şair Mustafa Güçlü, uzun bir aradan sonra dördüncü şiir kitabıyla şiirseverlerin karşısına çıktı. Şiirin hırçın ırmaklarından devrimci bir inatla akan Mustafa Güçlü, Asi Yakılsın Dağlara, Rüzgârına Yol Gösteren Martı, Nereye Sığınsam Lacivert şiir kitaplarını tek kitapta topladı.

Toplu şiirlerini “Ayrı Düşeriz” adıyla Karamavi Yayınları’ndan okurların beğenisine sunan Mustafa Güçlü, şiir kitabını ‘Ters zamanın çocuklarına’ adamış. Muğla Köyceğizli olan şair, Yörüklerin turunç kokan düşlerinden Bağlar’da vurulup düşen küçük gazeteci çocuklara kadar birçok konuyu şirinde tema olarak ele almış. “Kalırsam bu kavgada soluksuz / ağıtım da gidişim gibi / asi yakılsın dağlara…” dizeleriyle kitap bize kapılarını açıyor. Beyazıt Meydanı’ndan eşkıya Kerimoğlu’na, Halepçe’de kamplarda yaşamını yitiren Gülan’dan Mahir güllerine akan bir şırıltıyla şiirini dokuyan Mustafa Güçlü; “Yanardağ ağızlarında nöbetleşe bekleşirken / ikiyüzlü çağcıl tanrılar / kardeşini kurtarabildin mi Gülan Halepçe’de…” diyerek acının ortaklığını yaşıyor Kürt çocuklarla.

Mustafa Güçlü şiirin vicdanına kulak vererek vefayı da yüceltmiş. Arif’in Uğurlaması şiirinde “Sesini kaptırdı Dicle / insan soylu en güzel / düşlerin kıpırtısında / taşımak isteriz ustayı, bir dağ gibi okyanuslara” diyerek şair Ahmed Arif’e; “Eşkalini unutturamadı yanmış sulardan / anıları yağmalamaya yeltenen eylül zorbaları…” diyerek Yılmaz Güney’e; “Ne de güzel geçmiştin, al beyaz sevdalı atınla / halkın türkülerinden çiyli şafakta…” diyerek Ruhi Su’ya; “Bir güvercin yontmuştum / karanlığınızdaki hiçlikten…” diyerek Hrant Dink’e sesleniyor ve şiirin kardeş ikliminde insanı arıyor.

İmgeleriyle okurunu geniş bir düş dünyasına davet eden Mustafa Güçlü, doğaya da duyarsız kalmıyor. Allianoi, Hasankeyf ve diğer doğa tahribatlarına karşı şiir cephesinden dizenin ve imgenin kudretiyle karşı çıkıyor, ekolojik dengenin korunmasını istiyor. “Kantaşıdır boynuma astığım taş / belki durdurur kanayan sesimi…” dizeleriyle biten bu kitapta okurlar hem duyarlı bir yüreği hem de şiirin sıcak soluğunu duyacaklar.

09.01.2011/GÜNLÜK GAZETESİ-KÜLTÜR- SANAT

A. Rahim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s