Söküm

Basında, Brezilya Donanması’na ait uçak gemisinin İzmir’deki bir gemi söküm tesisinde söküleceği, haberleri dolaşıyordu. 600 ton asbest içeren geminin yola çıktığı zamanlarda Cihat, aylardır işsiz gezmenin verdiği sıkıntıyla iş bulabilmek için başvurmadık kapı bırakmamıştı.

Girdiği işler ya kısa süreli ya da düşük ücretli olduğundan çalıştığı zaman bile eşten dosttan alınan borç parayla ayaktaydı. Gecekondusunun kirasını altı aydır her seferinde yalvar yakar verdiği sözlere rağmen ödeyememişti. Mahallenin bakkalı “veresiyemiz yoktur” yazısını bezgin suratıyla birlikte kapıya kadar asalı çok olmamıştı. İki çocuk ve hasta eşiyle birlikte bir çıkış yolu bulamadığı zamanlar intiharı düşündüğü çok oluyordu. İnancı olmasa günah saymasa böyle bir ölümü bir gün ipin ucunda bitirmişti bu zehir zıkkım hayatı.

Kahvehanelerde okunmaktan yıpranmış, dağınık oyun masalarına bırakılan gazetelerin iş ilanlarını (hiç de zevk almadığı halde) satır satır okumadan eve gitmezdi. Gözü umutsuzluğun son kertesinde kalkıp gidecekken bir iş ilanına ilişti. Çerçevenin içinde, sol alt sütunda, “Durmaz Gemicilik bünyesinde montaj ve söküm işinde çalışacak vasıflı/vasıfsız tam zamanlı işçiler aranmaktadır.” yazıyordu.

İlandaki telefonu vakit geçirmeden aradı. Ofiste önüne konulan kâğıtları iş bulmanın verdiği rahatlıkla durmadan imzalar bulmuştu kendini. Çıkışta sokağın sonundaki küçük boşlukta bir grup işçinin ellerinde dövizlerle ara ara slogan atarak oturduğunu gördü. Eylemcilerin ellerinde büyütülmüş fotoğraflar da vardı. Hatta fotoğraflardan birini büyükçe bez afişe basmışlardı. Dikkatle baktı afişe, resmin altında “Gemi Söküm İşçileri” yazıyordu. Üzüntü ve öfkelerine bakılırsa daha yeni, arkadaşlarını toprağa vermişlerdi. Çocukluğunda öğrettikleri gibi, Takdir Allah’ındır, diye mırıldandı, Cihat.

İş bulmuştu daha ne olsun. Polis basar da başım belaya girer, diye orada fazla beklemeden karşı caddeye geçti. Küçücük grubun sloganları sanki onu takip ediyor, uzaklaşmak istedikçe peşi sıra boşluğuı olduğu yere taşıyordu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s